Facebook

Udany turniej na Orliku

Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze zorganizował w piątek 8 września 2017 r. na orliku w Ostrowitem, Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Brzuze. W meczach rozgrywanych systemem brazylijskim wzięło udział siedem drużyn: Pojezierze Brzuze, Pojezierze Brzuze „Coco Jamboo”, FC po Nalewce, FC po Nalewce II, Mechanik Długie, Trąbin oraz drużyna pn. „Byki z Afryki”. W wyniku rozegranych meczów półfinałowych pomiędzy Pojezierzem Brzuze a FC po Nalewce I oraz Mechanikiem Długie a gimnazjalistami z Trąbina do walki o pierwsze miejsce stanęła drużyna FC po Nalewce I oraz młodzi piłkarze z Trąbina. Puchar Wójta, po zaciętej walce wywalczyli zawodnicy FC po Nalewce I. Drudzy na podium znaleźli się, po ofiarnej walce, piłkarze z Trąbina, a trzecie miejsce zdobył zespół Mechanika Długie. Gratulujemy!

image

Rozpoczęcie prac nad projektem budżetu na 2018 rok

Realizując uchwałę nr XXXVIII/230/10 Rady Gminy Brzuze z 30 sierpnia 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, wójt gminy informuje o przystąpieniu do prac nad projektem budżetu gminy Brzuze na 2018 rok. Wnioski do budżetu sołectw (w przypadku, gdy wniosek nie jest składany w oparciu o przepisy ustawy o funduszu sołeckim), organizacji pozarządowych, przedstawicieli samorządów mieszkańców oraz społecznych komitetów i radnych należy przedłożyć w terminie do 5 października 2017 roku. Kierownicy referatów urzędu gminy oraz pracownicy na samodzielnych stanowiskach przedstawiają propozycje do budżetu w zakresie realizowanych działań w terminie do 16 października 2017 roku. Kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, samorządowego zakładu budżetowego oraz instytucji kultury przedkładają założenia do projektów planów finansowych w terminie do 16 października 2017 roku.

XIX Dożynki Gminne w Dobrem

2 września 2017 r. w Dobrem, odbyły się zorganizowane przez Samorząd Gminy Brzuze, Sołectwo Dobre i Parafię św. Antoniego w Trąbinie, XIX Dożynki Gminne. Uroczystości święta plonów rozpoczął tradycyjny korowód wieńców dożynkowych, który prowadziła orkiestra dęta. Tuż za nią w asyście pocztów sztandarowych straży pożarnych szli starostowie tegorocznych dożynek: Jolanta Cołbecka i Stanisław Kazimierski, przedstawiciele gminy z wójtem Janem Koprowskim, reprezentanci sołectw i kół gospodyń wiejskich, niosący dożynkowe wieńce oraz licznie zgromadzeni goście. Przy pięknie udekorowanym ołtarzu odprawiona została pod przewodnictwem proboszcza trąbińskiej parafii Andrzeja Bytnera, dziękczynna msza św. w intencji rolników, homilię zaś wygłosił ksiądz Henryk Zagórowicz – proboszcz z Ruża. Wójt gminy Jan Koprowski również zwrócił się do rolników: (…) że pole, to warsztat pracy pod gołym niebem, że to nie hala produkcyjna, w której proces technologiczny można zaplanować w szczegółach. Tu ciągle dominują prawa przyrody. Tu potrzebne jest powołanie, szacunek dla ziemi i poszanowanie jej praw. I tu w końcu dbałość o przyrodę może przyczynić się do zmniejszenia skutków środowiskowych i gospodarczych wynikających ze zmian klimatycznych. Dlatego rolnik to nie tylko zawód, to specjalna misja, służba ziemi, w której tak cenne są: ciągłość pokoleniowa, doświadczenie, tradycje i mądre zwyczaje, niezmiennie ważna pozostała wiara, dziękczynienie za zebrane plony, więc zgodnie z nauką Kościoła, przybyliśmy dziś podziękować Bogu”.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Mieszkańcy gminy Brzuze, szczycącej się od lat wspaniale wykonanymi wieńcami, również w tym roku nie zawiedli. Spośród siedemnastu wieńców, jury konkursowe przyznało pierwsze miejsce dla sołectwa Ugoszcz, drugie dla sołectwa Dobre a trzecie miejsce zdobył wieniec wykonany przez sołectwo Trąbin Rumunki. Komisja wyróżniła  także wieniec przygotowany przez KGW z Przyrowy-Mościsk. Obchody uświetniły występy artystyczne mieszkańców gminy: Olgi Predenkiewicz, Leny i Bartka Rochnowskich, zespołu „Volta”, Patrycji Ciechanowskiej, Olgi Bodenszac, Darii Strzeleckiej, gminnego zespołu  „Familianki” oraz przybyłych gości: Kapeli „Sami Swoi” z Rypina, Osieckiej Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Obrowa, Andrzeja Orciucha i Ilony Kałuży. Nie zawiedli również młodzi zawodnicy z naszej szkółki kolarskiej, działającej od 2015 roku, którzy zaprezentowali się na imprezie. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i pływaczki cieszyły się wśród najmłodszych ogromną popularnością. Obchody święta plonów zakończyła tradycyjna wiejska zabawa.

Dzięki staraniom mieszkańców oraz sołtysa Jana Głowińskiego, radnego Tomasza Maklakiewicza, przewodniczącej KGW Dobre, Maryli Maklakiewicz i prezesa OSP Dobre Romualda Orzechowskiego, a także pracowników samorządowych Gminy Brzuze nawet pogoda nie zmąciła pozytywnej, dożynkowej aury. Mieszkańcy gminy oraz goście licznie wzięli udział w uroczystościach dożynkowych.

2 września, to również dzień, w którym swój finał miała ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Z tej okazji w trakcie dożynek odbyło się czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Goście wysłuchali fragmentów tekstu w interpretacji Marii Domann i Jana Koprowskiego oraz Danuty Wiśniewskiej i Michała Czachorskiego. Nauczyciele oraz pracownicy samorządowi z gminy Brzuze zatańczyli zgromadzonym gościom przygotowaną z tej okazji polkę.

image

Z Chopinem w tle

27 sierpnia 2017 r. w ugoskim parku ponownie zabrzmiały dzieła Fryderyka Chopina. Tego dnia zawitał w progi pałacu utalentowany pianista, Adam Mikołaj Goździewski, który zagrał dla gości zgromadzonych w ramach projektu Chopin en Vacances m.in. utwory: Poloneza cis-moll op. 26 nr 1 i wielkiego Poloneza op. 22. Przedsięwzięcie realizowane z inicjatywy Beaty i Michała Korsaków z  Fundacji „Ziemia Dobrzyńska” zrealizowane zostało we współpracy m.in. z Gminą Brzuze, sołectwem Ugoszcz oraz Domem Pomocy Społecznej „Kombatant”. W ramach projektu słuchacze mieli okazję uczestniczyć w czterech koncertach fortepianowych odbywających się we dworach i krajobrazach ziemi dobrzyńskiej. Wójt Jan Koprowski dziękując młodemu pianiście za występ zwrócił uwagę na niepowtarzalny klimat i atmosferę stworzoną przez obiekty oraz parkowe drzewa, pamiętających jeszcze młodego Fryderyka. Prawie dwieście lat temu młody Fryderyk bywał w miejscowościach obecnej gminy Brzuze, jako jedynych w powiecie rypińskim, na zaproszenie ziemian z Gulbin i Ugoszcza.

image

Dożynki okrężne w Gulbinach i Marianowie

Sołectwo Gulbiny i Marianowo przygotowały dla mieszkańców oraz gości w sobotę, 19 sierpnia 2017 r. imprezę plenerową pn. Dożynki Okrężne. W barwnym korowodzie uczestnicy pokonali trasę z Gulbin do świetlicy w Marianowie, gdzie odbyła się polowa msza św. pod przewodnictwem księdza proboszcza z Trąbina, Andrzeja Bytnera. Atrakcją, która zapadła w pamięć uczestników było odtworzenie tradycyjnego żęcia zboża pn. „Serbinowskie żniwobranie”, przypomniane przez członków Wioski Nocy i Dni z Płonnego. Po powrocie do Gulbin na uczestników czekały występy artystyczne w wykonaniu dzieci i dorosłych, konkursy oraz zabawa taneczna.

image

Przerwy w dostawie energii elektrycznej

Informacja ENERGA-OPERATOR SA dotycząca wyłączenia prądu na terenie gminy Brzuze:

w dniu 08.09.2017
- w godz. 08.00-16.00 stacja: Brzuze 2 obwód 100    
- w godz. 09.00-12.00 stacja: Dobre 2 

w dniu 12.09.2017
- w godz. 08.00-13.30 stacja: Giżynek 8      

w dniu 13.09.2017
- w godz. 08.00-13.30 stacja: Trąbin Rumunki 4

Nowy rok szkolny 2017/2018

4 września 2017 r. w szkołach podstawowych oraz oddziałach przedszkolnych naszej gminy miała miejsce uroczysta inauguracja roku szkolnego. W Ostrowitem, Radzynku, Ugoszczu i Trąbinie dzieci oraz młodzież szkolna rozpoczyna od wtorku systematyczne zajęcia, które potrwają do 22 czerwca 2018 r. W inauguracji zajęć w nowoutworzonych oddziałach przedszkolnych w Ostrowitem, które powstały  w budynku byłej szkoły podstawowej, udział wziął również wójt gminy Jan Koprowski.
Wszystkim uczniom, tym małym i tym większym, życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, samych sukcesów, powodów do radości oraz pozytywnych doświadczeń. Powodzenia!

image

Szkoły gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego

Trwają ostatnie przygotowania na przyjęcie uczniów do szkół. Największa inwestycja zrealizowana została w SP Ostrowite, gdzie budynek dotychczasowej szkoły podstawowej dostosowany został do potrzeb oddziałów przedszkolnych. W budynku gimnazjum, który od 4 września będzie wykorzystany przez szkołę podstawową i dwa lata przez klasy gimnazjalne, przeprowadzony został remont ośmiu pomieszczeń klasowych oraz zaplecza kuchennego.

image
Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Azbest 2018
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości