Facebook

Wojewódzki wyścig kolarski w Radzynku

Zapraszamy na wojewódzki wyścig kolarski z cyklu Szlakiem Ligi UKS, który odbędzie się 15 września 2018 r. w Radzynku. Młodzi zawodnicy będą walczyć o puchar wójta gminy Brzuze. Organizatorami zawodów są Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze, Urząd Gminy Brzuze i Szkoła Podstawowa w Radzynku przy współpracy TKK Pacific Toruń, Kujawsko-Pomorskiego Związku Kolarskiego i Kujawsko-Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Rozpoczęcie imprezy o godz. 9:00.

Badania w kierunku jaskry

OKO-LUX Sp. z o.o. zaprasza mieszkańców gminy Brzuze na badanie wzroku, które odbędzie się 13 września 2018 r. w ostrowickiej lecznicy.

XX Dożynki Gminy Brzuze

1 września 2018 r. na placu przy Szkole Podstawowej w Ugoszczu odbyły się jubileuszowe XX Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczął tradycyjny korowód wieńców dożynkowych, który prowadziła orkiestra dęta wraz z pocztami sztandarowymi ochotniczych straży pożarnych. Starostowie dożynek: Pani Wioletta Seweryńska z Giżynka oraz Pan Andrzej Tułodziecki z Okonina szli na czele szesnastu wieńców uwitych z kłosów zbóż, kwiatów i ziół. W barwnym pochodzie uczestniczyli także przedstawiciele gminy z wójtem Janem Koprowskim, radni z przewodniczącym Krzysztofem Budzińskim, reprezentanci sołectw i kół gospodyń wiejskich oraz licznie zgromadzeni goście. Przy pięknie udekorowanym ołtarzu została odprawiona dziękczynna msza święta, w oprawie której uczestniczył chór Belcanto i orkiestra dęta. Mszę świętą pod przewodnictwem proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Rużu ks. kanonika Henryka Zagórowicza koncelebrowali ks. Andrzej Bytner, ks. kanonik Zbigniew Morawski, ks. Paweł Waruszewski, ks. Pawła Balińskiego i ks. prałat Tadeusz Zaborny. Homilię wygłosił ksiądz Henryk Zagórowicz.
Mieszkańcy gminy Brzuze od wielu lat przygotowują wieńce dożynkowe na to szczególne w rolniczej tradycji święto. Również w tym roku zaprezentowane zostały piękne i bogate prace. Spośród szesnastu wieńców jury konkursowe przyznało pierwsze miejsce sołectwu Ugoszcz, drugie sołectwu Ostrowite, trzecie miejsce zdobył wieniec wykonany przez KGW Giżynek. Przyznano również dwa wyróżnienia: dla KGW Przyrowa oraz OSP Trąbin, a wieniec przygotowany przez sołectwo Marianowo otrzymał nagrodę specjalną od indywidualnego sponsora.
Dożynki uświetniły występy artystyczne dzieci z oddziału przedszkolnego w Ugoszczu oraz uczniów szkół w Ugoszczu, Radzynku i Trąbinie. Wystąpił gminny zespół ludowy „Familianki”, chór Klubu Seniora „Przystań” oraz Andrzej Korzeniewski. Członkowie Stowarzyszenia Dobrzyniacy przygotowali wystawę podsumowującą dwa zrealizowane w sierpniu działania dla dzieci i seniorów. Wykonane przez uczestników zajęć ceramiczne eksponaty z projektów  „Pasja w aniołach ukryta” i „Przyroda gminy w pamiątce z gliny” zdobiły namiot gminy Brzuze. Nasz samorząd podejmuje wiele działań zmierzających do ochrony przyrody i krajobrazu, pszczół i zachowania naturalnych walorów przyrodniczych, dlatego nie mogło zabraknąć również konkursu o tej tematyce.
Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci m.in.: karuzela, bungee i przejażdżki konne cieszyły się ogromną popularnością. Nie tylko najmłodsi uczestniczyli w seansach kina mobilnego i tworzyli oryginalne kwiatki podczas osikowych warsztatów. Wspólna zabawa z grupą animacyjną sprawiła wszystkim mnóstwo radości. Wielkie emocje wzbudził wśród dorosłych konkurs przeciągania liny, w którym największym sprytem i siłą wykazali się zawodnicy z Giżynka, a mieszkanki gminy wygrały z drużyną gości z sąsiednich gmin. W rywalizacji rozegranej pomiędzy mieszkańcami a przedstawicielami władz samorządowych, to mieszkańcom udało się przeciągnąć samorządowców na swoją stronę.
Konkursy i świąteczna atmosfera zabawy towarzyszyły zebranym do godzin wieczornych, a po zapadnięciu zmroku na wszystkich czekała nie lada atrakcja, iluminacja laserowa. Dla zebranych na dożynkowym placu gości organizatorzy przygotowali pokaz niepowtarzalnej gry różnokolorowych świateł w rytm muzyki. Stworzone dzięki połączeniu najnowocześniejszych technologii oraz muzyki elektronicznej niezwykłe efekty specjalne wzbudziły wśród zgromadzonych prawdziwy zachwyt. Pokaz laserowy poprzedził koncet zespołu Boys Band. Pełen energii występ podbił serca licznie zgromadzonej w Ugoszczu publiczności, która bawiła się znakomicie. Obchody święta plonów zakończyła tradycyjna wiejska zabawa.

image

Zakończenie Zielonych Wakacji w Brzuzem

Dzieci i młodzież z terenu gminy Brzuze zakończyła letnie półkolonie organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze oraz przy wsparciu Gminy Brzuze. Dzięki uzyskanemu grantowi z urzędu marszałkowskiego 80 młodych uczestników aktywnie i bezpiecznie spędziło drugi miesiąc wakacji. Oprócz fachowej opieki wychowawców oraz rozwijających zajęć, dzieci miały zapewniony również ciepły posiłek. W trakcie wypoczynku zwiedzili m.in. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz brali udział w zajęciach profilaktyczno-wychowawczych. W ramach projektu „Zielone wakacje w gminie Brzuze 2018” uczestniczyli w zajęciach teatralnych, a także w warsztatach filmowych w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali w przygotowanych pod kierunkiem opiekunów przedstawieniach. Zakończenie wakacji odbyło się przy tradycyjnym ognisku na plaży nad jeziorem w Brzuzem.

image

Informacja KRUS

Informacja Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bydgoszczy dotycząca renty socjalnej i nowej kwoty granicznej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrem ma swój sztandar

Jubileusz 65-lecia OSP Dobre połączony z nadaniem jednostce sztandaru miał miejsce 25 sierpnia 2018 r. Strażackie święto otworzył przemarsz pocztów sztandarowych z Giżynka, Gulbin, Okonina, Ostrowitego, Trąbina i Żałego oraz zaproszonych gości spod remizy na plac celebry. Następnie ksiądz proboszcz Andrzej Bytner odprawił polową mszę świętą, podczas której poświęcił nowy sztandar. Uroczystej oprawy mszy oraz obchodom nadał udział orkiestry dętej z Rypina. Oficjalnego przekazania sztandaru dla jednostki, na ręce prezesa Stanisława Orzechowskiego, dokonał Zbigniew Sosnowski - wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Toruniu. Obchody jubileuszu zaszczycili również swoją obecnością: st. bryg. Grzegorz Łydkowski – komendant powiatowy PSP w Rypinie, Jan Pankowski – prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Rypinie oraz Paweł Zgórzyński – radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

O przyrodzie i krajobrazie w Żałem

W poniedziałek 21 sierpnia mieszkańcy Żałego i Kleszczyna spotkali się z wójtem w ramach edukacji ekologicznej prowadzonej w gminie Brzuze. Poruszona została problematyka ochrony i promocji wyjątkowych walorów przyrodniczo-krajobrazowych okolic Żałego. Zaprezentowana została także książka dr. inż. Jana Koprowskiego Przyroda gminy Brzuze i okolic. Licznie przybyli uczestnicy wzięli udział w dyskusji, a autor opatrzył książkę okazjonalnymi dedykacjami.

image

Przerwa w dostawie wody

Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Brzuzem informuje, że 28 sierpnia 2018 r. w godz. 9.30 – 12.00 nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowościach Radzynek i Somsiory. Wyłączenie dostawy wody związane będzie z pracami przy modernizacji wodociągu w miejscowości Somsiory.
Prosimy mieszkańców o zabezpieczenie niezbędnej ilości wody na czas przerwy. Za powstałe niedogodności przepraszamy.

Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 1049 gości