Facebook

Konkurs wiedzy o środowisku

Wójt Gminy Brzuze organizuje XI Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo-Ekologicznej, w którym uczniowie naszych szkół będą mogli wykazać się wiedzą ogólnoprzyrodniczą, z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Młodzi mieszkańcy gminy pochwalą się znajomością walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych gminy Brzuze, ziemi dobrzyńskiej oraz województwa kujawsko-pomorskiego a także znajomością flory i fauny.

Gminny finał odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Brzuzem:
- Kategoria 0 (dzieci przedszkolne) - 28 maja 2018 r. godz. 10:00,
- Kategoria 1 (uczniowie klas I-III szkół podstawowych) - 28 maja 2018 r. godz. 12:00,
- Kategoria 2 (uczniowie klas IV-VI  szkół podstawowych) - 29 maja 2018 r. godz. 9:30,
- Kategoria 3 (uczniowie klas VII szkół podstawowych oraz klas II i III gimnazjum) - 29 maja 2018 r. godz. 11:30.

Konkurs został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

- regulamin

Zmiana terminu konferencji "Przyroda gminy Brzuze"

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora, zaplanowana na 10 maja 2018 r. konferencja "Przyroda gminy Brzuze" nie odbędzie się. Termin został przesunięty na wtorek 22 maja 2018 r. na godz. 13.00 do świetlicy w Brzuzem. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy.

Informacja KOWR

Informacja dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego w Bydgoszczy dotycząca uprawy tytoniu oraz produkcji i obrotu surowcem tytoniowym.

Porozumienie w sprawie inwestycji

Na początku maja wójt Jan Koprowski podpisał z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy porozumienie związane z budową chodnika w Ugoszczu pomiędzy przystankami autobusowymi o długości ponad 180 m. Dla tej miejscowości wykonano również projekt instalacji energooszczędnego oświetlenia drogowego, które zostanie zamontowane w pasie drogi wojewódzkiej.
Inwestycja obejmująca montaż oświetlenia i budowę chodnika, dzięki porozumieniu zawartemu przez Gminę Brzuze i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, zaplanowana została także dla Ostrowitego. W ciągu drogi wojewódzkiej Grudziądz-Rypin powstaną dwa odcinki chodników w stronę Dobrego i Przyrowy oraz trzy odcinki oświetlenia.

Nowe siłownie plenerowe – inwestycje gminne w największych sołectwach

W poniedziałek 30 kwietnia zainstalowano siłownie zewnętrzne w trzech miejscowościach gminy Brzuze. W Ostrowitem miejsce do ćwiczeń rekreacyjnych zostało wydzielone przy orliku, w Ugoszczu urządzenia zamontowano w kompleksie boisk sportowych na terenie po placu zabaw. Siłownia plenerowa w Brzuzem umiejscowiona jest na plaży przy jeziorze. Zamontowane przyrządy umożliwiają aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz urozmaicony trening różnych grup mięśni dla użytkowników w wieku powyżej 10 lat. Zgodnie z regulaminem, uprawnione do treningu dzieci do 14 roku życia mogą korzystać z urządzeń tylko pod opieką dorosłych. Inwestycja zrealizowana została dzięki środkom Gminy Brzuze i współfinansowaniu z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

image

Święto Konstytucji 3 Maja i Dzień Strażaka

Gminne uroczystości związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz z Dniem Strażaka odbyły się 29 kwietnia 2018 r. w Trąbinie. W przepięknej pogodzie, w asyście orkiestry dętej, poczty sztandarowe, strażacy, radni, sołtysi oraz goście przeszli od remizy OSP do kościoła parafialnego. Wraz z parafianami uczestniczyli następnie w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Strażaków, koncelebrowanej przez księży proboszczów Andrzeja Bytnera i Pawła Waruszewskiego. Obchody uświetnił program artystyczny pt. Wiwat Konstytucja! Wiwat 3 Maja! w wykonaniu uczniów ze szkoły w Trąbinie, pod kierunkiem nauczycieli Lidii Gołębiewskiej i Michała Czachorskiego. Scenografię przygotowała Marta Gorzka-Chmielewska. Uroczystości towarzyszyły biało-czerwone barwy unoszone przez uczestników z okazji zbliżającego się Dnia Flagi RP. Po zakończeniu mszy świętej do licznie zebranych mieszkańców gminy i gości zwrócił się wójt Jan Koprowski: „Mimo że Konstytucja 3 Maja nie uchroniła Polski przed zaborami, była jednym ze źródeł sił, jakich Polacy potrzebowali do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. W 2018 r. pamiętamy o tym szczególnie (…). Również o strażakach, których święto dziś obchodzimy. Kiedy usłyszymy alarmową syrenę, możemy być pewni, że strażak ochotnik porzuca swoje gospodarskie obowiązki i spieszy z pomocą, ratuje mienie zdrowie i życie ludzi. Szczęść Wam Boże Druhowie Strażacy!”. Do życzeń dołączyli m.in.: przewodniczący rady gminy Brzuze Krzysztof Budziński, prezes zarządu powiatowego ZOSP w Rypinie Jan Pankowski, przedstawiciel komendanta PSP w Rypinie st. kpt. Mirosław Ochoński, komendant gminny ZOSP Mieczysław Wardencki, prezes zarządu gminnego ZOSP w Brzuzem Ryszard Kaźmierkiewicz oraz prezes OSP Trąbin Roman Górecki. Organizatorami tegorocznych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja była Gmina Brzuze oraz Parafia Św. Antoniego w Trąbinie we współpracy ze Szkołą Podstawową i OSP Trąbin. Ponadto do organizacji uroczystości włączyły się pozostałe jednostki OSP: Dobre, Giżynek, Gulbiny, Okonin, Ostrowite i Żałe.

image

Znaleziono pieska

W środę 25 kwietnia znaleziono nad jeziorem w Marianowie młodego i łagodnego pieska. Właściciele proszeni są o kontakt z Urzędem Gminy Brzuze.

image

Sezon kolarski rozpoczęty

Po zakończeniu okresu przygotowawczego, w którym Wiktoria Łukaszewska i Weronika Krzeszewska wzięły udział w zgrupowaniach zimowych, w marcu odbyły się pierwsze starty naszych zawodniczek. 24 marca Natalia Głowacka wygrała wyścig MTB w Świeciu nad Osą i zdobyła złoty medal. W zawodach rozgrywających się w kwietniu w Rypinie naszą szkółkę reprezentowała Wiktoria Łukaszewska, a w pierwszym kwietniowym turnieju szosowym w Nowogrodzie uczestniczyły: Natalia Głowacka – 9 miejsce w kat. młodziczka, Julia Zdunek – miejsce 5 w kat. żakini i Wiktoria Łukaszewska – 29 lokata w kat. młodziczka.
Prowadzone treningi pogłębiają i rozwijają zainteresowania wykraczające poza programy szkolne z zakresu kultury fizycznej i sportu. Opiekun grupy Michał Czachorski organizuje dla zawodników ze szkółki kolarskiej działającej przy Szkole Podstawowej w Ostrowitem zajęcia kolarskie i ogólnorozwojowe oraz dodatkowo przygotowuje młodzież uzdolnioną sportowo do udziału w wyścigach. Działająca od 2015 r. szkółka funkcjonuje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i Gminy Brzuze oraz współpracuje m.in. z TKK Pacific Toruń i Alks Stal Grudziądz.

Zwracamy się z prośbą do kierowców z terenu naszej gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ rozpoczęły się treningi młodych kolarzy na szosie. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach popołudniowych.

image
Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości