Facebook

Zaproszenie na warsztaty LGD

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ zaprasza, za pośrednictwem Urzędu Gminy Brzuze, mieszkańców oraz przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego zainteresowanych tematem pozyskiwania funduszy unijnych do udziału w Warsztatach Współpracy Trójsektorowej.

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ zwraca się za pośrednictwem Urzędu Gminy Brzuze z informacją o organizowanym konkursie plastycznym pn. Z funduszami unijnymi za pan brat. Zachęcamy do udziału!

- plakat informacyjny
- deklaracja uczestnictwa
- regulamin konkursu

Rywalizacja samorządów na wesoło – w klimacie Barei

W sobotę, 9 września 2017 r., zespół samorządu Gminy Brzuze wziął udział w rywalizacji samorządów na wesoło 2017. Scenariusz zawodów, odbywających się podczas Targów Agra, zakładał stworzenie klimatu na wzór byłego PRL-u.  Organizatorzy dosłownie zrealizowali ówczesną zasadę jedynej słusznej drogi i przewodniej roli partii. Drużyna reprezentująca Gminę Brzuze przedstawiając specjalnie na tę okazję napisaną piosenkę oraz tańcząc polkę podbiła serca widzów. Pozostałe konkurencje polegały m.in. na przeciąganiu ciągnika, rzucie ziemniakiem do kosza, rzucie gumofilcem na odległość, rozpoznawaniu ziaren zbóż i nasion. W trakcie sobotniej zabawy dobre humory dopisywały nie tylko zawodnikom, ale również zgromadzonej widowni. Dziękujemy publiczności za wspaniałą wspólną zabawę, brawa oraz uznanie.

image

Udany turniej na Orliku

Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze zorganizował w piątek 8 września 2017 r. na orliku w Ostrowitem, Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Brzuze. W meczach rozgrywanych systemem brazylijskim wzięło udział siedem drużyn: Pojezierze Brzuze, Pojezierze Brzuze „Coco Jamboo”, FC po Nalewce, FC po Nalewce II, Mechanik Długie, Trąbin oraz drużyna pn. „Byki z Afryki”. W wyniku rozegranych meczów półfinałowych pomiędzy Pojezierzem Brzuze a FC po Nalewce I oraz Mechanikiem Długie a gimnazjalistami z Trąbina do walki o pierwsze miejsce stanęła drużyna FC po Nalewce I oraz młodzi piłkarze z Trąbina. Puchar Wójta, po zaciętej walce wywalczyli zawodnicy FC po Nalewce I. Drudzy na podium znaleźli się, po ofiarnej walce, piłkarze z Trąbina, a trzecie miejsce zdobył zespół Mechanika Długie. Gratulujemy!

image

Rozpoczęcie prac nad projektem budżetu na 2018 rok

Realizując uchwałę nr XXXVIII/230/10 Rady Gminy Brzuze z 30 sierpnia 2010 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, wójt gminy informuje o przystąpieniu do prac nad projektem budżetu gminy Brzuze na 2018 rok. Wnioski do budżetu sołectw (w przypadku, gdy wniosek nie jest składany w oparciu o przepisy ustawy o funduszu sołeckim), organizacji pozarządowych, przedstawicieli samorządów mieszkańców oraz społecznych komitetów i radnych należy przedłożyć w terminie do 5 października 2017 roku. Kierownicy referatów urzędu gminy oraz pracownicy na samodzielnych stanowiskach przedstawiają propozycje do budżetu w zakresie realizowanych działań w terminie do 16 października 2017 roku. Kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, samorządowego zakładu budżetowego oraz instytucji kultury przedkładają założenia do projektów planów finansowych w terminie do 16 października 2017 roku.

XIX Dożynki Gminne w Dobrem

2 września 2017 r. w Dobrem, odbyły się zorganizowane przez Samorząd Gminy Brzuze, Sołectwo Dobre i Parafię św. Antoniego w Trąbinie, XIX Dożynki Gminne. Uroczystości święta plonów rozpoczął tradycyjny korowód wieńców dożynkowych, który prowadziła orkiestra dęta. Tuż za nią w asyście pocztów sztandarowych straży pożarnych szli starostowie tegorocznych dożynek: Jolanta Cołbecka i Stanisław Kazimierski, przedstawiciele gminy z wójtem Janem Koprowskim, reprezentanci sołectw i kół gospodyń wiejskich, niosący dożynkowe wieńce oraz licznie zgromadzeni goście. Przy pięknie udekorowanym ołtarzu odprawiona została pod przewodnictwem proboszcza trąbińskiej parafii Andrzeja Bytnera, dziękczynna msza św. w intencji rolników, homilię zaś wygłosił ksiądz Henryk Zagórowicz – proboszcz z Ruża. Wójt gminy Jan Koprowski również zwrócił się do rolników: (…) że pole, to warsztat pracy pod gołym niebem, że to nie hala produkcyjna, w której proces technologiczny można zaplanować w szczegółach. Tu ciągle dominują prawa przyrody. Tu potrzebne jest powołanie, szacunek dla ziemi i poszanowanie jej praw. I tu w końcu dbałość o przyrodę może przyczynić się do zmniejszenia skutków środowiskowych i gospodarczych wynikających ze zmian klimatycznych. Dlatego rolnik to nie tylko zawód, to specjalna misja, służba ziemi, w której tak cenne są: ciągłość pokoleniowa, doświadczenie, tradycje i mądre zwyczaje, niezmiennie ważna pozostała wiara, dziękczynienie za zebrane plony, więc zgodnie z nauką Kościoła, przybyliśmy dziś podziękować Bogu”.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Mieszkańcy gminy Brzuze, szczycącej się od lat wspaniale wykonanymi wieńcami, również w tym roku nie zawiedli. Spośród siedemnastu wieńców, jury konkursowe przyznało pierwsze miejsce dla sołectwa Ugoszcz, drugie dla sołectwa Dobre a trzecie miejsce zdobył wieniec wykonany przez sołectwo Trąbin Rumunki. Komisja wyróżniła  także wieniec przygotowany przez KGW z Przyrowy-Mościsk. Obchody uświetniły występy artystyczne mieszkańców gminy: Olgi Predenkiewicz, Leny i Bartka Rochnowskich, zespołu „Volta”, Patrycji Ciechanowskiej, Olgi Bodenszac, Darii Strzeleckiej, gminnego zespołu  „Familianki” oraz przybyłych gości: Kapeli „Sami Swoi” z Rypina, Osieckiej Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Obrowa, Andrzeja Orciucha i Ilony Kałuży. Nie zawiedli również młodzi zawodnicy z naszej szkółki kolarskiej, działającej od 2015 roku, którzy zaprezentowali się na imprezie. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i pływaczki cieszyły się wśród najmłodszych ogromną popularnością. Obchody święta plonów zakończyła tradycyjna wiejska zabawa.

Dzięki staraniom mieszkańców oraz sołtysa Jana Głowińskiego, radnego Tomasza Maklakiewicza, przewodniczącej KGW Dobre, Maryli Maklakiewicz i prezesa OSP Dobre Romualda Orzechowskiego, a także pracowników samorządowych Gminy Brzuze nawet pogoda nie zmąciła pozytywnej, dożynkowej aury. Mieszkańcy gminy oraz goście licznie wzięli udział w uroczystościach dożynkowych.

2 września, to również dzień, w którym swój finał miała ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Z tej okazji w trakcie dożynek odbyło się czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Goście wysłuchali fragmentów tekstu w interpretacji Marii Domann i Jana Koprowskiego oraz Danuty Wiśniewskiej i Michała Czachorskiego. Nauczyciele oraz pracownicy samorządowi z gminy Brzuze zatańczyli zgromadzonym gościom przygotowaną z tej okazji polkę.

image

Z Chopinem w tle

27 sierpnia 2017 r. w ugoskim parku ponownie zabrzmiały dzieła Fryderyka Chopina. Tego dnia zawitał w progi pałacu utalentowany pianista, Adam Mikołaj Goździewski, który zagrał dla gości zgromadzonych w ramach projektu Chopin en Vacances m.in. utwory: Poloneza cis-moll op. 26 nr 1 i wielkiego Poloneza op. 22. Przedsięwzięcie realizowane z inicjatywy Beaty i Michała Korsaków z  Fundacji „Ziemia Dobrzyńska” zrealizowane zostało we współpracy m.in. z Gminą Brzuze, sołectwem Ugoszcz oraz Domem Pomocy Społecznej „Kombatant”. W ramach projektu słuchacze mieli okazję uczestniczyć w czterech koncertach fortepianowych odbywających się we dworach i krajobrazach ziemi dobrzyńskiej. Wójt Jan Koprowski dziękując młodemu pianiście za występ zwrócił uwagę na niepowtarzalny klimat i atmosferę stworzoną przez obiekty oraz parkowe drzewa, pamiętających jeszcze młodego Fryderyka. Prawie dwieście lat temu młody Fryderyk bywał w miejscowościach obecnej gminy Brzuze, jako jedynych w powiecie rypińskim, na zaproszenie ziemian z Gulbin i Ugoszcza.

image

Dożynki okrężne w Gulbinach i Marianowie

Sołectwo Gulbiny i Marianowo przygotowały dla mieszkańców oraz gości w sobotę, 19 sierpnia 2017 r. imprezę plenerową pn. Dożynki Okrężne. W barwnym korowodzie uczestnicy pokonali trasę z Gulbin do świetlicy w Marianowie, gdzie odbyła się polowa msza św. pod przewodnictwem księdza proboszcza z Trąbina, Andrzeja Bytnera. Atrakcją, która zapadła w pamięć uczestników było odtworzenie tradycyjnego żęcia zboża pn. „Serbinowskie żniwobranie”, przypomniane przez członków Wioski Nocy i Dni z Płonnego. Po powrocie do Gulbin na uczestników czekały występy artystyczne w wykonaniu dzieci i dorosłych, konkursy oraz zabawa taneczna.

image
Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości