Facebook

Integracja w Trąbinie Rumunkach

W sobotę 9 czerwca 2018 r. w Trąbinie Rumunkach odbył się piknik rodzinny. Sołtys Teresa Sieklicka oraz przewodnicząca KGW Barbara Szczepańska wraz z radą sołecką i członkiniami koła zorganizowały międzypokoleniowe spotkanie dla mieszkańców sołectwa.  W trakcie pikniku, pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzili szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie, na koniec którego losowano dla uczestników cenne nagrody. Organizatorzy zadbali również o inne atrakcje dla swoich mieszkańców, zapewnili m.in. słodki poczęstunek oraz lody dla najmłodszych.

image

Puchar Wójta zdobyty!

W piątkowy wieczór 8 czerwca 2018 r. na kompleksie boisk sportowych w Ostrowitem odbył się turniej w piłce nożnej o puchar Wójta Gminy Brzuze. Do rozgrywek stanęło osiem drużyn z terenu gminy i gmin sąsiednich: Mito Spedycja, Błękitni Rypin, Coco Jambo, Team White, KS Ubojnia, Gang Ignatów, Abstynenci i Sokół. Zawodnicy Błękitnych wykazali się najlepszymi umiejętnościami piłkarskimi i otrzymali tytuł zwycięzcy zawodów oraz puchar z rąk wójta Jana Koprowskiego. Tytuł wicemistrza przypadł zespołowi Abstynentów, a po zaciętej walce piłkarze Mito Spedycja wywalczyli trzecie miejsce z Team White z Trąbina. Turniej został zorganizowany przez Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze we współpracy z Gminą Brzuze oraz dzięki pomocy organizacyjnej nauczycieli i wolontariuszy.

image

Triathlon Brzuze 2018 odwołany

Z przykrością informujemy wszystkich zainteresowanych, że zawody Triathlonowe w 2018 roku zostały odwołane z powodu małej liczby zgłoszeń. Ponadto wszystkie wpłaty dotyczące Triathlonu zostaną zwrócone na konta zainteresowanych do 15 czerwca 2018 r.

Patrol historyczny w Ostrowitem

Słoneczna pogoda w niedzielę 27 maja 2018 r. sprzyjała organizatorom  imprezy na placu przy jeziorze w Ostrowitem. Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ realizowała regionalny projekt pn. „Patrol historyczny - Pogranicze chrześcijaństwa”, w którego organizacji uczestniczyła również Gmina Brzuze. W klimat średniowiecznych wydarzeń ukazujących walki rycerskie i pokazy jeździeckie wprowadził gości Andrzej Szalkowski, pierwszy kawaler dobrzyńskiego bractwa rycerskiego. W trakcie pikniku wójt Jan Koprowski dokonał pasowania na rycerzy sześciu młodych rycerzy, zwycięzców konkursu na najdzielniejszego wojownika. Dorośli i dzieci mogli wykazać się umiejętnościami uczestnicząc w warsztatach kowalskich, ceramicznych i czerpania papieru, a także spróbować swoich sił w konkursie łuczniczym. Goście mogli również przejechać się zabytkową bryczką i obejrzeć film w mobilnym kinie 7d, a najmłodsi korzystać z bezpłatnego mini placu zabaw. Wszystkie atrakcje były dla uczestników udostępnione nieodpłatnie.
- Patrol historyczny w Ostrowitem zgromadził wielu mieszkańców gminy Brzuze. Przygotowaliśmy atrakcje z okazji odbywających się w gminie Dni Rodziny. Zainteresowanie wzbudziły zarówno zabawy i rekonstrukcje historyczne, jak i kino mobilne 7d. Była znakomita okazja by poznać teren nad Jeziorem Ostrowickim, który przygotowujemy do wykorzystania rekreacyjnego. Znajdzie się tu miejsce do wypoczynku i kameralnych imprez oraz  uroczystości. Już niedługo zbudowany zostanie pomost. Teren zostanie udostępniony mieszkańcom. - podsumował wójt gminy.

image

Konferencja przyrodnicza „Przyroda gminy Brzuze”

Ukazała się kolejna publikacja dotycząca naszej gminy. Albumowe wydanie pod tytułem „Przyroda gminy Brzuze i okolic” zaprezentowane zostało we wtorek 22 maja 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Brzuzem. Wydawnictwo ilustrowane jest fotografiami wykonanymi przez mieszkańców i pracowników gminy, a autor tekstu i koncepcji książki, wójt Jan Koprowski, przedstawił w nim również m.in. aspekty ochrony krajobrazu rolniczego oraz potencjalnych zagrożeń dla środowiska przyrodniczego. Zawarte w publikacji materiały są wynikiem wieloletnich badań i obserwacji terenowych oraz starań podejmowanych przez samorząd gminy. Stanowią jeden z etapów w opracowaniu lokalnej strategii promocji i ochrony przyrody oraz część działań z zakresu edukacji ekologicznej. Szata graficzna książki wyróżnia się dzięki zdjęciom wykonanym w miejscowościach gminy Brzuze i przekazanym na jej rzecz przez fotografików przyrody: Jana Koprowskiego, Agnieszki Krauza, Pawła Osińskiego, Dariusza Pawlaka, Michała Przybylskiego, Sławomira Stawskiego i Mirosława Zabłockiego.

W trakcie konferencji przyrodniczej prezentującej książkę, dr Zbigniew Brenda wystąpił z prelekcją pt.  „Uwarunkowania przyrodnicze w planowaniu przestrzennym”, zaś dr inż. Jan Koprowski w referacie pt. „Przyrodnicze podstawy rozwoju gminy Brzuze” nawiązał do bogactwa przyrodniczego i kulturowego naszej gminy.

- Wydanie książki o przyrodzie gminy było pracochłonnym przedsięwzięciem. Dziękuję wszystkim współpracownikom za zaangażowanie i pomoc, a fotografikom za przekazanie zdjęć do publikacji. Wszystkim czytelnikom życzę miłej i pożytecznej lektury książki, która ma na celu ukazanie wyróżniających cech krajobrazu i środowiska przyrodniczo-kulturowego, które są naszym dziedzictwem i powinny być powodem dumy i ochrony piękna i różnorodności – powiedział wójt Jan Koprowski.

Wśród zgromadzonych gości był również Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, który dziękując za zaproszenie pogratulował Gminie Brzuze inicjatywy spotkania oraz docenił podjęte działania na rzecz ochrony środowiska. Zwrócił uwagę na niezwykłe walory krajobrazowe m.in. zadrzewienia śródpolne i cieki wodne oraz wspaniałe ukształtowanie terenu, równoważące i rekompensujące małą lesistość gminy.

Konferencję, którą prowadziła Danuta Wiśniewska wzbogacił program artystyczny pt. „Pracowite pszczółki”, zaprezentowany przez dzieci z oddziału zerowego Szkoły Podstawowej w Ostrowitem.

Książka została wydana przez Gminę Brzuze przy wykorzystaniu środków własnych oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Jej dystrybucja odbywać się będzie w ramach prowadzonej w gminie edukacji ekologicznej. Dostępna będzie również w bibliotekach.

image

Dzień wolny

Uprzejmie informujemy, że 1 czerwca 2018 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy za dzień świąteczny 6 stycznia 2018 r. dla pracowników Urzędu Gminy Brzuze oraz jednostek organizacyjnych.

Studzianka – cudami słynące miejsce

Po raz trzeci mieszkańcy gminy Brzuze i powiatu rypińskiego oraz turyści odwiedzający naszą gminę mieli okazję uczestniczyć w pięknej imprezie plenerowej pn. Przegląd Pieśni i Piosenki Pielgrzymkowej Pielgrzym Song – Studzianka 2018. Uroczystości, w których uczestniczyło ponad 200 osób, rozpoczęły się od nabożeństwa majowego poprowadzonego przez proboszcza żalskiej parafii - księdza Jacka Kędzierskiego. W tegorocznej edycji wystąpiło 10 solistów i grup wokalnych prezentujących najpiękniejsze utwory pielgrzymkowe, wśród nich goście z Borzymina:  Franciszek i Kornelia Umińscy, Wiktoria Firgolska oraz Igor Kwiatkowski, chór parafialny „Vox Strigensis” ze Strzyg, Jacek Szablewski i Katarzyna Cichocka z Rypina, Agnieszka Szlagowska, Daria Strzelecka i Olga Predenkiewicz, gminny zespół „Familianki”, a także chóry i zespoły szkolne naszej gminy.
Realizacji tegorocznego przeglądu mającego na celu zachowanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego Studzianki i Szlaku Świętego Jakuba oraz ożywienie kulturalne Studzianki – jedynego w powiecie miejsca pielgrzymkowego podjęło się Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze. Aktywnie do organizacji imprezy włączyli się również wolontariusze oraz Gmina Brzuze, a dzięki Danucie Wiśniewskiej, prowadzącej tegoroczną edycję, przegląd zyskał szczególny charakter. Stowarzyszenie pozyskało na przedsięwzięcie dofinansowanie ze środków Powiatu Rypińskiego w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie kultury.

image

Szlakiem Świętego Jakuba – majowy projekt Stowarzyszenia Dobrzyniacy

W piątek 18 maja 2018 r. Stowarzyszenie Dobrzyniacy zorganizowało dla uczniów szkół gminy Brzuze Rajd Szlakiem Świętego Jakuba Płonne-Studzianka. Popularyzacja istniejącego szlaku turystycznego, zdobycie doświadczeń związanych z tradycją pielgrzymowania oraz poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji regionalnej, historii i ochrony przyrody były głównymi celami zrealizowanego projektu. Młodzież szkolna, przemierzając szlak, zwiedziła m.in. zabytkowy kościół parafialny pw. Jakuba Apostoła w Płonnem i Górę Modrzewiową z pomnikowymi modrzewiami polskimi, a także odpoczęła u brzegu Drwęcy.
Odnoga Szlaku świętego Jakuba Płonne-Studzianka została wyznaczona w 2014 r. z inicjatywy wójta Jana Koprowskiego. Od tej pory Gmina Brzuze oraz miejscowe stowarzyszenia podejmują działania zmierzające do promocji  odcinka szlaku prowadzącego przez naszą gminę. Projekt Stowarzyszenia Dobrzyniacy dofinansowany grantem uzyskanym w otwartym konkursie ofert Urzędu Marszałkowskiego z zakresu turystyki i krajoznawstwa przeprowadzony został przy współpracy Gminy Brzuze oraz szkół podstawowych z Ostrowitego, Radzynka, Trąbina i Ugoszcza. Kolejnym działaniem, kontynuującym promocję szlaku i sanktuarium w Studziance jest Przegląd Pieśni i Piosenki Pielgrzymkowej Pielgrzym Song zaplanowany na 19 maja 2018 r. Przegląd odbywa się tradycyjnie w przeddzień Zielonych Świątek, kiedy w Studziance odbywa się odwieczny odpust.

image
Więcej artykułów…
Start > Strona główna
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości