Facebook

XXI Dożynki Gminne w Żałem

Podziękowanie za zakończenie tegorocznych żniw w naszej gminie odbyło się 31 sierpnia br. podczas obchodów Święta Plonów w Żałem. To wielkie rolnicze święto rozpoczął barwny korowód dożynkowy prowadzony od remizy OSP do kościoła pw. św. Anny przez kapelę ludową oraz strażaków z pocztami sztandarowymi. W barwnym pochodzie starostowie dożynek: Justyna Lewicka i Paweł Witkowski nieśli chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, a rolnicy okazałe wieńce uwite misternie z kłosów zbóż. Towarzyszyli im mieszkańcy gminy, goście oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, m.in. członkini zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Aneta Jędrzejewska, starosta Jarosław Sochacki, zastępca komendanta PSP Andrzej Górecki i wójt Jan Koprowski. Dziękczynną mszę świętą w intencji rolników wzbogaconą występem chóru Belcanto sprawowali proboszcz żalskiej parafii ks. Tomasz Wójtowicz. ks. Andrzej Bytner, ks. Zbigniew Morawski, i ks. Henryk Zagórowicz, który wygłosił homilię. Obecny był również, pochodzący z Żałego, ks. Paweł Baliński. Po poświęceniu dożynkowych wieńców i chleba uczestnicy udali się na plac przy remizie gdzie, odśpiewano hymn, a następnie rozpoczęła się dożynkowa zabawa.
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który od wielu lat cieszy się wśród mieszkańców niegasnącą popularnością. Spośród szesnastu wieńców, komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce dla sołectwa Giżynek, drugie dla KGW Dobre, a trzecie miejsce zdobył wieniec wykonany przez KGW Brzuze. Jury wyróżniło także cztery wieńce przygotowane przez KGW z Piskorczyna, Trabina Rumunek, Ugoszcza oraz KGW i sołectwa Żałe. Koła gospodyń wiejskich z Żałego, Trąbina Rumunek, Przyrowy i Piskorczyna oraz członkinie Klubu Seniora Przystań przygotowały dla wszystkich uczestników własne wystawki, na których można było skosztować tradycyjnych potraw i poczęstować się słodkimi przysmakami. Obchody uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół z Ostrowitego, Radzynka, Trąbina i Ugoszcza, gminnego zespołu folklorystycznego Familianki, Klubu Seniora Przystań, kapeli Chłopaki do wzięcia, Osieckiej Kapeli Ludowej im. Kamińskich i Andrzeja Orciucha. Wśród wystawców, prócz gminnego stoiska, zaprezentowali się: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Gminny Klub Sportowy Pojezierze Brzuze, Stowarzyszenie Dobrzyniacy i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzuze. Tradycyjnie nie zabrakło zabaw dla dzieci, a dmuchane zjeżdżalnie i kino sferyczne sprawiły najmłodszym dużo frajdy. Wizyta mobilnego punku informacyjno-konsultacyjnego LGD, dzięki atrakcjom Stowarzyszenia Wędka cieszyła się wśród uczestników ogromnym zainteresowaniem. Dla dorosłych również nie zabrakło konkursów, m.in.: rzut piłką do celu, rzut snopkiem, choć największą uwagę, jak zwykle, wywołał konkurs na najsilniejszą drużynę w przeciąganiu liny, który rozstrzygnęło na swoją korzyść sołectwo Brzuze. W dodatkowym boju, już poza konkurencją, niepokonana okazała się drużyna samorządowców, która zwyciężyła w zaciętej walce z mieszkańcami sołectwa Brzuze. XXI Dożynki Gminne zakończył efektowny pokaz laserowy oraz potańcówka pod gołym niebem.
Współpraca i zaangażowanie sołtysa Pawła Witkowskiego i rady sołeckiej, radnego Piotra Przybylskiego, strażaków, gospodyń, seniorów, szkół podstawowych, parafii oraz pracowników samorządowych sprawiły, że dożynki gminne stały się okazją do świętowania dla wszystkich mieszkańców gminy Brzuze.

image
Start > Strona główna > XXI Dożynki Gminne w Żałem
Koronawirus
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości