Facebook

Święto folkloru w Ugoszczu

14 lipca br. Ugoszcz gościł uczestników XX Przeglądu Zespołów Ludowych Ziemi Dobrzyńskiej. Skrwilenianki (Skrwilno), Złoty Kłos i Chalinianki (Dobrzyń n. Wisłą), Jarzębinki (Chrostkowo), Jesienny Liść i Chłopaki do Wzięcia (Kikół), Osiecka Kapela Ludowa im. Kamińskich (Osiek n. Wisłą), Srebrny Włos i Walentynki (Rypin), Jutrzenka i Radość (Czernikowo), Wrzosy (miasto Rypin), Wichowiaki (Lipno), Kawęczynianki (Kawęczyn), a także zespół z gminy Brzuze - Familianki zaprezentowali kilkadziesiąt utworów związanych z historią, kulturą i obyczajami ziemi dobrzyńskiej. Z okazji jubileuszowej edycji każdy z uczestniczących zespołów otrzymał pamiątkową statuetkę oraz drobny upominek od organizatorów: Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej i Wójta Gminy Brzuze. Wysoki poziom artystyczny, bogaty repertuar oraz sprawne prowadzenie przez Dariusza Chrobaka sprawia, że ta popularna impreza od wielu lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców i gości. Szczególne podziękowania za kultywowanie tradycji i budowanie więzi lokalnych skierowano na ręce prezesa stowarzyszenia Ryszarda Bartoszewskiego i wójta gminy Jana Koprowskiego.
- Z zadowoleniem przyjąłem możliwość współorganizacji przeglądu przez Gminę Brzuze, który początkowo odbywał się w Ostrowitem, w amfiteatrze nad jeziorem ze sceną na składzie kolejki wąskotorowej. W związku z niemożliwością dalszego wykorzystania tego obiektu i brakiem zaplecza, imprezę przenieśliśmy do Ugoszcza, gdzie od 2005 r. na terenie przy świetlicy i szkole organizowane są różne wydarzenia sołeckie, gminne i regionalne. Dziękuję wszystkim uczestnikom i współorganizatorom za współpracę, dzięki której przegląd cieszy się wielkim uznaniem miłośników folkloru. Liczę na to, że udany XX jubileuszowy przegląd będzie impulsem do dalszych działań i rozwoju folkloru ziemi dobrzyńskiej, a nasza gmina jednym z ważnych miejsc krzewienia kultury ludowej w regionie - mówił wójt Jan Koprowski.
Uroczystość zaszczycili również swoją obecnością: Aneta Jędrzejewska – członkini zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, dr Andrzej Potoczek - prezes Stowarzyszenia Salutaris, Tomasz Kinicki - burmistrz miasta i gminy Górzno, Janusz Tyburski - wójt gminy Rypin, Mariusz Lorenc - wójt gminy Chrostkowo oraz przedstawiciele rady i zarządu SGZD - Agnieszka Matyjasik, Bożena Mazur, dr hab. Andrzej Mielczarek i dr Adam Wróbel.
Organizacyjny sukces i opiekę nad licznie zgromadzonymi zespołami i gośćmi zapewnili również radni, sołtysi, reprezentanci gminnych instytucji i stowarzyszeń, szkół podstawowych z Ostrowitego i Ugoszcza oraz pracownicy urzędu gminy w Brzuzem.

image
Start > Strona główna > Święto folkloru w Ugoszczu
Koronawirus
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości