Facebook

XX Dożynki Gminy Brzuze

1 września 2018 r. na placu przy Szkole Podstawowej w Ugoszczu odbyły się jubileuszowe XX Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczął tradycyjny korowód wieńców dożynkowych, który prowadziła orkiestra dęta wraz z pocztami sztandarowymi ochotniczych straży pożarnych. Starostowie dożynek: Pani Wioletta Seweryńska z Giżynka oraz Pan Andrzej Tułodziecki z Okonina szli na czele szesnastu wieńców uwitych z kłosów zbóż, kwiatów i ziół. W barwnym pochodzie uczestniczyli także przedstawiciele gminy z wójtem Janem Koprowskim, radni z przewodniczącym Krzysztofem Budzińskim, reprezentanci sołectw i kół gospodyń wiejskich oraz licznie zgromadzeni goście. Przy pięknie udekorowanym ołtarzu została odprawiona dziękczynna msza święta, w oprawie której uczestniczył chór Belcanto i orkiestra dęta. Mszę świętą pod przewodnictwem proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Rużu ks. kanonika Henryka Zagórowicza koncelebrowali ks. Andrzej Bytner, ks. kanonik Zbigniew Morawski, ks. Paweł Waruszewski, ks. Pawła Balińskiego i ks. prałat Tadeusz Zaborny. Homilię wygłosił ksiądz Henryk Zagórowicz.
Mieszkańcy gminy Brzuze od wielu lat przygotowują wieńce dożynkowe na to szczególne w rolniczej tradycji święto. Również w tym roku zaprezentowane zostały piękne i bogate prace. Spośród szesnastu wieńców jury konkursowe przyznało pierwsze miejsce sołectwu Ugoszcz, drugie sołectwu Ostrowite, trzecie miejsce zdobył wieniec wykonany przez KGW Giżynek. Przyznano również dwa wyróżnienia: dla KGW Przyrowa oraz OSP Trąbin, a wieniec przygotowany przez sołectwo Marianowo otrzymał nagrodę specjalną od indywidualnego sponsora.
Dożynki uświetniły występy artystyczne dzieci z oddziału przedszkolnego w Ugoszczu oraz uczniów szkół w Ugoszczu, Radzynku i Trąbinie. Wystąpił gminny zespół ludowy „Familianki”, chór Klubu Seniora „Przystań” oraz Andrzej Korzeniewski. Członkowie Stowarzyszenia Dobrzyniacy przygotowali wystawę podsumowującą dwa zrealizowane w sierpniu działania dla dzieci i seniorów. Wykonane przez uczestników zajęć ceramiczne eksponaty z projektów  „Pasja w aniołach ukryta” i „Przyroda gminy w pamiątce z gliny” zdobiły namiot gminy Brzuze. Nasz samorząd podejmuje wiele działań zmierzających do ochrony przyrody i krajobrazu, pszczół i zachowania naturalnych walorów przyrodniczych, dlatego nie mogło zabraknąć również konkursu o tej tematyce.
Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci m.in.: karuzela, bungee i przejażdżki konne cieszyły się ogromną popularnością. Nie tylko najmłodsi uczestniczyli w seansach kina mobilnego i tworzyli oryginalne kwiatki podczas osikowych warsztatów. Wspólna zabawa z grupą animacyjną sprawiła wszystkim mnóstwo radości. Wielkie emocje wzbudził wśród dorosłych konkurs przeciągania liny, w którym największym sprytem i siłą wykazali się zawodnicy z Giżynka, a mieszkanki gminy wygrały z drużyną gości z sąsiednich gmin. W rywalizacji rozegranej pomiędzy mieszkańcami a przedstawicielami władz samorządowych, to mieszkańcom udało się przeciągnąć samorządowców na swoją stronę.
Konkursy i świąteczna atmosfera zabawy towarzyszyły zebranym do godzin wieczornych, a po zapadnięciu zmroku na wszystkich czekała nie lada atrakcja, iluminacja laserowa. Dla zebranych na dożynkowym placu gości organizatorzy przygotowali pokaz niepowtarzalnej gry różnokolorowych świateł w rytm muzyki. Stworzone dzięki połączeniu najnowocześniejszych technologii oraz muzyki elektronicznej niezwykłe efekty specjalne wzbudziły wśród zgromadzonych prawdziwy zachwyt. Pokaz laserowy poprzedził koncet zespołu Boys Band. Pełen energii występ podbił serca licznie zgromadzonej w Ugoszczu publiczności, która bawiła się znakomicie. Obchody święta plonów zakończyła tradycyjna wiejska zabawa.

image
Start > Strona główna > XX Dożynki Gminy Brzuze
Reforma oświaty
Reforma oświaty
Rewitalizacja
1%
sołectwa
Inwestycje
Odpady
Obrona cywilna
Mapa gminy
MAK+

Osoby online

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości